Türkiye Haber Portalı Logo 2
Ege İhracatında Su Ürünleri Zirvesi 1 Milyar Dolarlık Pay!

Ege İhracatında Su Ürünleri Zirvesi: 1 Milyar Dolarlık Pay!

Ege Bölgesi’nde faaliyet gösteren balıkçılar, 2023 yılının ocak-kasım döneminde gerçekleştirdikleri su ürünleri ihracatıyla dikkat çekici bir başarı elde etti. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, bu süreçte 984 milyon dolar olan ihracatını yüzde 6’lık artışla 1 milyar 40 milyon dolara çıkararak 11 aylık dilimde 1 milyar doları aşan tek gıda ürünü gruplarından biri oldu.

Ege İhracatçı Birlikleri’nde Su Ürünleri Zirvede

Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde, su ürünleri sektörü 1 milyar dolar barajını aşan tek ürün grubu oldu. EİB’nin 2023 yılında gerçekleştirdiği 5 milyar 180 milyon dolarlık gıda ürünleri ihracatından su ürünleri sektörü yüzde 21’lik bir pay aldı, bu da sektörün ne kadar önemli bir oyuncu olduğunu gösterdi.

Ege Bölgesi Balıkçıları, 2023 İhracatında Rekor Kırdı! (2)

Egeli Balıkçılar Türkiye’nin İhracatını Şekillendiriyor

Türkiye’nin 2023 yılının ocak-kasım döneminde gerçekleştirdiği 1 milyar 540 milyon dolarlık su ürünleri ihracatının üçte ikisini Egeli balıkçılar gerçekleştirdi. Bu başarı, bölgenin su ürünleri yetiştiriciliğine yaptığı büyük yatırımların ve sektördeki artan kapasitesinin bir sonucudur.

Ege Bölgesi Balıkçıları, 2023 İhracatında Rekor Kırdı! (3)

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin Başkanı Açıklama Yaptı

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit, balıkçıların son 25 yılda su ürünleri yetiştiriciliğine önemli yatırımlar yaptığını belirterek, 2000 yılında 59 milyon dolar olan su ürünleri ihracatının 2023 yılının ocak-kasım döneminde 1 milyar 40 milyon dolara ulaştığını açıkladı. Girit ayrıca, 2023 yılını Ege Bölgesi’nde 1 milyar 150 milyon dolarlık su ürünleri ihracatıyla kapatmayı hedeflediklerini ve Türkiye genelinde toplamda 1,7 milyar dolar dövizi Türkiye’ye kazandıracaklarını ifade etti.

Ege Bölgesi Balıkçıları, 2023 İhracatında Rekor Kırdı! (4)

Levrek Lider, İtalya İlk Sıradaki Alıcı Ülke

Su ürünleri ihracatında lider ürünün levrek olduğunu belirten Girit, “Çipura ihracatından 346 milyon dolar, Türk somonu ihracatından 149 milyon dolar, alabalık ihracatımız 60 milyon dolar, diğer su ürünleri ihracatımız 40 milyon dolar oldu” dedi. İtalya, 130 milyon dolarla birinci sırada yer alırken, İngiltere ve Rusya Federasyonu sırasıyla 128,6 milyon dolar ve 127 milyon dolarla ilk üçe giren ülkeler oldu. Egeli balıkçılar, Hollanda’ya 108 milyon dolarlık, Yunanistan’a ise 91 milyon dolarlık su ürünleri ihraç etme başarısı gösterdi.

Ege Bölgesi Balıkçıları, 2023 İhracatında Rekor Kırdı! (5)

Ege Bölgesi’nin su ürünleri ihracatındaki bu etkileyici performansı, bölgedeki balıkçılık endüstrisinin küresel pazarda güçlü bir konuma sahip olduğunu gösteriyor.

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com

Booking Rezervasyon 1
Booking Rezervasyon 1

Index Sitemap URL List

Turhapo Logo 2
Türkiye Haber Portalı Logo 2
Türkiye News Portal Logo