Türkiye Haber Portalı Logo 2
Prof. Dr. Yasemin Açık'ın Liderliğindeki Vakıf, Sürdürülebilir Kalkınmaya Odaklanıyor

Prof. Dr. Yasemin Açık’ın Liderliğindeki Vakıf, Sürdürülebilir Kalkınmaya Odaklanıyor

Türkiye’nin önde gelen kadın sanayicilerinden Prof. Dr. Yasemin Açık liderliğinde kurulan Yasemin Açık Vakfı, eğitim, sağlık, çevre, sürdürülebilir kalkınma, sosyal ve kültürel alanlarda toplumsal dayanışmayı güçlendirmeyi ve araştırma faaliyetlerini teşvik etmeyi amaçlıyor. Vakfın Mütevelli Heyeti Başkanlığını üstlenen Prof. Dr. Yasemin Açık, Cumhuriyet tarihi boyunca Doğu Anadolu Bölgesi’ne yapılmış en büyük özel sektör yatırımlarından birine öncülük etmiş bir isim olarak, vakfın başkanlığını yürütecek.

Sürdürülebilir Kalkınmaya Katkı Sağlama Hedefi

Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlamayı amaçlayan Yasemin Açık Vakfı, toplumsal dayanışmayı artırma ve güçlendirme, yardımlaşmayı teşvik etme, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda araştırmalar yapma amacını taşıyor. Prof. Dr. Yasemin Açık, vakfın “İnsan, Yaşam ve Gelecek” odaklı bütüncül bir yaklaşımla topluma fayda sağlayacak çalışmalar yürüteceklerini ifade etti.

Prof. Dr. Yasemin Açık Geleceğe Umutla Bakan Bir Miras Bırakmayı Amaçlıyoruz (2)
Prof. Dr. Yasemin Açık

Prof. Dr. Yasemin Açık’ın Çeyrek Yüzyılı Aşan Sivil Toplum Deneyimi

Türkiye’nin önde gelen kadın sanayicilerinden biri olan Prof. Dr. Yasemin Açık, bugüne kadar eğitim, sürdürülebilir kalkınma ve dezavantajlı gruplar için birçok sivil toplum kuruluşunda projeler geliştirmiş ve yönetmiştir. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanlığı, Elazığ İş Kadınları Derneği (ELİKAD) Kurucu Başkanlığı, FIRATSİFED Yönetim Kurulu Başkanlığı, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyeliği, Sağlığı Geliştirme ve Sigara ile Mücadele Derneği Kurucu Üyeliği ve Başkanlığı gibi önemli görevlerde bulunan Açık, Cumhuriyet tarihi boyunca Doğu Anadolu Bölgesi’ne yapılan en büyük özel sektör yatırımlarından biri olan Seza Çimento fabrikasının kuruluşuna da liderlik etmiştir.

Yasemin Açık Vakfı’nın Çalışma Alanları ve Hedefleri

Vakfın çalışma alanları arasında eğitim, sağlık, çevre, ekonomi, sürdürülebilir kalkınma, sosyal ve kültürel alanlar bulunuyor. Ayrıca, Türk dili, kültürü ve sanatı ile kültürel mirasa ilişkin araştırmalar ve etkinlikler de vakfın hedefleri arasında yer alıyor. Yasemin Açık Vakfı, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile iş birliği içerisinde projeler gerçekleştirmeyi planlıyor.

Prof. Dr. Yasemin Açık: “Geleceğe Umutla Bakan Bir Miras Bırakmayı Amaçlıyoruz”

Vakfın Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, kuruluşunun Cumhuriyetin 100. yılında tamamlanmasının büyük bir mutluluk olduğunu belirtti. Açık, “Bu vakfı 100. yılımızda kurmaktan hem büyük bir heyecan duyuyorum hem de büyük bir sorumluluk hissediyorum. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına ışık tutacak, değer katacak projeleri hayata geçirmek istiyoruz. Bu vakıf ile Cumhuriyetin ilk yüzyılının kazanımlarını taşıyarak, geleceğe umut olacak bir miras bırakmayı amaçlıyoruz. Vakfımızın yaratacağı pozitif etkilerin, gelecek nesillere de ilham olmasını diliyoruz” dedi.

Prof. Dr. Yasemin Açık Geleceğe Umutla Bakan Bir Miras Bırakmayı Amaçlıyoruz (3)
Prof. Dr. Yasemin Açık

“Çözüm Üretilmesi ve Desteklenmesi Gereken Konularda Çalışacağız”

Akademik yaşamı ve iş hayatı boyunca sivil toplum çalışmalarını aralıksız sürdüren Prof. Dr. Yasemin Açık, vakfın faaliyetlerinin odak noktasını “İnsan, Yaşam ve Gelecek” olarak belirlediklerini söyledi. Açık, “Bilimi ve eğitimi destekleyen projelerden kadınların hayatın her alanına eşit katılımlarına kadar çözüm üretilmesi, desteklenmesi gerektiğini düşündüğümüz tüm konularda çalışmalar yapacağız” diye konuştu.

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com

Booking Rezervasyon 1
Booking Rezervasyon 1

Index Sitemap URL List

Turhapo Logo 2
Türkiye Haber Portalı Logo 2
Türkiye News Portal Logo