Türkiye Haber Portalı Logo 2
Tobb E Ticaret Meclisi Türkiye'de E Ihracatta Büyük Yükseliş

TOBB E-ticaret Meclisi: Türkiye’de E-ihracatta Büyük Yükseliş

TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi ve Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucu CEO’su Cenk Çiğdemli, son bir yılda mikro ihracat ve B2B e-ihracat alanlarında genel bir yükseliş eğilimi gözlemlendiğini belirtti. Çiğdemli, özellikle e-ihracat destek paketinin sektörde olumlu bir etki yarattığını ifade etti.

Mikro ve B2B E-İhracatta Genel Artış

Çiğdemli, online pazarlarda mikro ihracat ve şirketler arası (B2B) e-ihracat alanlarında genel bir yükseliş gözlendiğini dile getirdi. “Dünyada 196 ülke var. Gerek web siteniz üzerinden, gerekse pazaryerleri üzerinden istediğiniz ülkeye satış gerçekleştirebilirsiniz. Kendi fabrikada veya atölyede ürettiğiniz ürünleri de satabilir, evde ürettiğiniz ürünleri de satabilirsiniz, al-sat da yapabilirsiniz.” dedi.

E-İhracatın Önemi ve Devlet Teşvikleri

Çiğdemli, mikro ihracat ve B2B e-ihracat taleplerindeki artışın, özellikle KOBİ’lerin online ihracata yönelik farkındalığının artmasına bağlı olduğunu vurguladı. Ayrıca, devlet teşviklerinin bu alanda önemli bir rol oynadığını belirtti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “dış pazar arayışı” vurgusunu da hatırlatan Çiğdemli, e-ihracatın adeta bir maden olduğunu ifade etti.

Tobb E Ticaret Meclisi Üyesi Hem Mikro İhracat Hem B2b E İhracatta Artış Trendi Gözleniyor (2)
TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi ve Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucu CEO’su Cenk Çiğdemli

B2B E-Ticarette Talep Patlaması

Çiğdemli, mikro ihracatın yanı sıra, şirketler arası toptan ticarete yönelik e-ticaret sitesi talebinde de patlama yaşandığını söyledi. Bu talepleri karşılayabilmek adına şirketler arası e-ticarete yönelik yeni modüller geliştirdiklerini belirten Çiğdemli, bayilere özel fiyat grupları, asorti satış sistemi, cari hesap üzerinden satış, ön sipariş, çoklu dil seçenekleri ve ülkelere göre farklılaşan ödeme yöntemleri gibi çözümler sunduklarını belirtti.

E-İhracat Destek Paketi ve Doping Etkisi

TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi Çiğdemli, e-ihracat destek paketinin sektörde doping etkisi yarattığını dile getirdi. Bu kapsamda, e-ihracat yapan şirketlerin 27 milyon liraya, B2B platformlarının 7,2 milyon liraya, perakende e-ticaret siteleri, pazaryerleri ve e-ihracat konsorsiyumlarının ise 81,4 milyon liraya kadar farklı kalemlerde e-ihracat desteği alabildiğini belirtti. Bu teşviklerin özellikle KOBİ’ler için büyük bir fırsat olduğunu sözlerine ekledi.

Dünya Genelinde Akıllı Alışveriş İhtiyacı Artıyor

Çiğdemli, ürün içeriği ve fiyatlandırmanın kişiselleştirilebilmesi, müşteri satın alma modellerinin yapay zeka ile tanınabilmesi nedeniyle B2B e-ticaretin yükselişe geçtiğini belirtti. Ayrıca, çevrimiçi alışveriş alışkanlığı edinen tüketicilerin benzer bir hizmeti toptan alışverişte de istediğini ifade etti. Son olarak, devletin reklam ve pazarlama konusundaki teşviklerine de değinen Çiğdemli, e-ticaretin geleceğinin daha da parlak olduğunu vurguladı.

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com

Booking Rezervasyon 1
Booking Rezervasyon 1

Index Sitemap URL List

Turhapo Logo 2
Türkiye Haber Portalı Logo 2
Türkiye News Portal Logo