Türkiye Haber Portalı Logo 2
Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri, Çevko Vakfı'nın Düzenlediği Muazzam Törenle Sahiplerini Buldu

Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri, ÇEVKO Vakfı’nın Düzenlediği Muazzam Törenle Sahiplerini Buldu

ÇEVKO Vakfı tarafından düzenlenen Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri, 19 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirilen muhteşem bir törenle sahiplerini buldu. Bu yıl ikinci kez düzenlenen ödüller, çevre dostu ürün, uygulama ve projelerle öne çıkan üniversite öğrencilerini teşvik etmeyi amaçlıyor.

GCA’nın Ana Sponsorluğuyla Gerçekleşen Ödül Töreni

Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri, GCA’nın ana sponsorluğunda, Coca-Cola İçecek ve Uludağ İçecek’in bronz sponsorluk desteğiyle bu yıl düzenlendi. Tören, üniversite öğrencilerinin çevresel sorumluluk, ambalaj tasarımı, ve atık yönetimi alanlarındaki özgün projelerini ödüllendirmek amacıyla düzenleniyor.

Çevko Vakfı Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri Sahiplerini Buldu Çevre Dostu Projeler Ödüllendirildi (3)

ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer’in Açıklamaları

ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Yeşil Nokta’nın genişletilmiş üretici sorumluluğunun bir göstergesi olduğunu vurgulayarak, markanın Türkiye’deki tek yetkilisinin ÇEVKO Vakfı olduğunu belirtti. Yeşil Nokta’nın 540 milyonu aşkın tüketiciyi kapsadığını ve her yıl Yeşil Nokta markasıyla işaretlenen ambalaj adedinin 400 milyarı aştığını açıklayan İmer, Yeşil Nokta lisansı almış şirket sayısının 2023 yılı itibarıyla bin 335’e ulaştığını ifade etti. Ayrıca, Yeşil Nokta’nın Türkiye’de bilinirliğinin yüksek olduğunu ve tüketicilerin bu işarete önem verdiğini belirtti.

Çevko Vakfı Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri Sahiplerini Buldu Çevre Dostu Projeler Ödüllendirildi (4)

Yeşil Nokta Öğrenci Ödüllerinin Amacı ve Kapsamı

ÇEVKO Vakfı, Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri ile çevre dostu sorumlu üretim ve tüketim alanında örnek çalışmaları ödüllendirmeyi ve teşvik etmeyi amaçlıyor. Mete İmer, Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri’nin özveriyle ve titizlikle çalışan jüri üyelerinin katkılarıyla belirlendiğini belirtti. İmer, ödül alan tüm öğrencilere tebriklerini iletti.

Çevko Vakfı Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri Sahiplerini Buldu Çevre Dostu Projeler Ödüllendirildi (5)
Çevko Vakfı Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri Sahiplerini Buldu Çevre Dostu Projeler Ödüllendirildi (6)

GCA Genel Müdürü Dr. Abdullah Gayret’in Açıklamaları

Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri’nin ana sponsoru GCA Genel Müdürü Dr. Abdullah Gayret, konuşmasında şirket olarak sürdürülebilir bir gelecek için çalışmalarını sürdürdüklerini vurguladı. ÇEVKO Vakfı’nın geri dönüşüm kültürünün oluşmasında ve sürdürülebilir çevre için değer üretmesinde önemli bir rol oynadığını belirten Gayret, ödül alan tüm öğrencileri kutladı.

Çevko Vakfı Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri Sahiplerini Buldu Çevre Dostu Projeler Ödüllendirildi (8)
Çevko Vakfı Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri Sahiplerini Buldu Çevre Dostu Projeler Ödüllendirildi (7)

Yeşil Nokta Öğrenci Ödüllerinde Kazanan Projeler

Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri töreninde 17 farklı üniversiteden 12 proje, 3 farklı kategoride ödüllendirildi. Ambalaj Eko-tasarımı Kategorisi’nde “E-turn,” “Tudi,” “Lutri,” ve “Yap-Boz-As” projeleri ödüle layık görüldü. Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları Kategorisi’nde “Attık,” “E-dönüşüm,” ve “Phytocycle” projeleri dereceye girenler arasında yer aldı. Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları Kategorisi’nde ise “Acugençlik Sosyal Sorumluluk Projesi,” “Suyun Gözyaşları,” ve “Her Çocuk Bir Tohumdur” projeleri ödül kazandı.

Çevko Vakfı Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri Sahiplerini Buldu Çevre Dostu Projeler Ödüllendirildi (9)

Bu önemli ödül töreni, genç nesillerin çevre dostu projelerle geleceğe nasıl katkı sağladığını vurgulayarak, sürdürülebilir bir dünya için farkındalık oluşturmayı amaçlıyor. Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri, çevre konusundaki bilincin artırılmasına katkıda bulunarak, gençleri çevre sorunlarına duyarlı bireyler olarak yetiştirmeyi hedefliyor.

Çevko Vakfı Yeşil Nokta Öğrenci Ödülleri Sahiplerini Buldu Çevre Dostu Projeler Ödüllendirildi (2)

ÇEVKO Vakfı Hakkında

ÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı, Türkiye’de sürdürülebilir bir geri kazanım sisteminin kurulup geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla 1 Kasım 1991’de kurulmuştur.  Kendi alanının öncüsü olan ÇEVKO Vakfı, belediyeler ve ekonomik işletmelerle tüketim sonrası ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması ve geri dönüştürülmesi için yaptığı iş birliklerinin yanında bu konularda toplumsal farkındalık ve bilincin artırılmasına yönelik çalışmalara da ağırlık vermektedir.

ÇEVKO Vakfı son yıllarda Türkiye’de döngüsel ekonomiye geçişe ve iklim değişikliği ile mücadeleye de odaklanmıştır.   Döngüsel ekonominin sürdürülebilir üretim, sürdürülebilir tüketim ve üst dönüşüm süreçlerini hayata geçirmek ve İklim değişikliğine uyum ve azaltım konusunda toplumda farkındalığın arttırılması için çaba harcamaktadır.  2003 yılında uluslararası “Yeşil Nokta” markasının Türkiye’deki kullanım hakkını elde eden ÇEVKO Vakfı, Avrupa’da kendi alanındaki genişletilmiş üretici sorumluluğu örgütlerinin de üyesidir.

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com

Booking Rezervasyon 1
Booking Rezervasyon 1

Index Sitemap URL List

Turhapo Logo 2
Türkiye Haber Portalı Logo 2
Türkiye News Portal Logo