Türkiye Haber Portalı Logo 2
Zeynep Öykü Türkiye'nin Öncü Arp Üreticisi Ve Sanatçısı İle Özel Röportaj

Zeynep Öykü: Türkiye’nin Öncü Arp Üreticisi ve Sanatçısı İle Özel Röportaj

Türkiye’nin ilk arp üreticisi ve arp sanatçısı, Ürettiği arplarla ve verdiği arp konserleri ile hem Türkiye’de hem de uluslararası sanat çevrelerinde dikkat çeken Zeynep Öykü ile yapmış olduğumuz özel röportajımızda sorularımızı cevapladı.

Kısaca Zeynep Öykü kimdir?

Arp sanatçısı olduğunuzu söylediğinizde nasıl tepkiler alıyorsunuz? Arp toplumda tanınıyor mu?

Arp Türleri hakkında ne söylemek istersiniz ve dönemin arp aletleri ile günümüz arpları arasında farklar var mıdır? Metal müzik ile ilgileniyorken Arp sanatçısı olmaya karar vermenizin sebepleri nelerdir?

Eşiniz Ali Öztürk, ile birlikte Arp üretimi yapıyorsunuz. Arp dışında başka aletlerde üretiyor musunuz?

Talebe göre arp üretimi nasıl gerçekleşiyor?

Üretilen arplarda kullanılan malzemeler nelerdir ve bu malzemelerin tamamını Türkiye’den mi karşılıyorsunuz?

Arp üretiminizde başka ülkelerden sipariş alıyor musunuz, yoksa sadece Türkiye pazarına mı odaklanıyorsunuz?

Arp çalmanın zorlukları nelerdir? Herkes öğrenebilir mi? Öncesinde müzik tecrübesi olması gerekiyor mu? ve Türkiye’de arp öğrenmeye olan talep nedir?

Müzik eğitiminde nasıl bir program uyguluyorsunuz? Bir öğretmenden eğitim almadan Arp öğrenmek mümkün mü?

Arp Sanatçısı Zeynep Öykü Özel Röportaj (1)

İlk Konserinizi kırık bir Arp ile yaptınız, bu nasıl gerçekleşti?

14 Şubat 2023’te planladığınız konseriniz yaşanan 6 şubat depremi nedeniyle iptal oldu, sonrasında yaşanan süreci anlatır mısınız?

Verdiğiniz konserlerde döneme ait gerçeğe en yakın kostümleri giymeniz dikkat çekici. Bu kostümleri kendiniz mi dikiyorsunuz yoksa özel olarak mı sipariş veriyorsunuz?

Dönem filmlerinde kullanılan kostümlerle ilgili daha önce eleştirileriniz olmuştu, kostümlerin dışında dönemin müziğini yansıtmayan film müzikleriylede karşılaşıyor musunuz?

Ortaçağ ve Barok dönemi müziği hakkında tarih bilginizle, o dönemdeki müzikle şu anki müziğin anlayışı arasındaki farklar hakkında neler söylemek istersiniz?

Etkilendiğiniz Barok sanatçılar var mı? Bu sanatçıların diğerlerinden farkları nelerdir?

Türkiye’de pek çok konser verdiniz, Türkiye dışında başka ülkelerden konser teklifleri alıyormusunuz?

Arp Sanatçısı Zeynep Öykü Özel Röportaj (3)

Zeynep Öykü Hakkında:

Zeynep Öykü, arpa geleneksel yollarla başlamamış, arpa olan tutkusunun peşinde dünyayı gezerek, tüm dünyadan farklı arp tekniklerini harmanlamış bir arpisttir. İlk kez çocukluğunda izlediği ’75 yapımı Küçük Deniz Kızı filminde görüp aşık olduğu arp, onun için çok uzak bir hayalden ibaretti. Ta ki Cambridge’de bir vitrinde arpı ilk kez yakından görene kadar.

Orada gördüğü ilk arp ile başlayan serüveni onu ilk olarak İrlanda’ya götürdü, kulaktan kulağa aktarılan kelt arpı geleneği ile tanıştı. Daha sonra Kaliforniya’da doğaçlama müzik üzerine çalışan arpist Susan Allen ile arpa daha farklı bir bakış açıdan bakmaya başladı. Klasik arp dünyasında ise yine bu türün en büyük isimleri, Fransa’da Isabelle Perrin, Marie Pierre Langlamet, Sylvain Blassel, Hollanda’da Erika Waardenburg, Ernestine Stoop ve Saskia Kingma, ve caz arpisti Rosetty de Ruiter ile çalıştı. Stüdyo deneyimlerinden memnun kalmadığı için arp eğitimi dışında, İngiltere’de Müzik Yapımcılığı alanında eğitim aldı, ve kendi işlerinde ses mühendisliği de yapmaktadır.

Arp ile yapılabileceklerin sınırını zorlamak isteğiyle, Amerikalı Wolves in The Throne Room ve Finlandiyalı Imperia gibi yerli ve yabancı Metal gruplarının albümleri, “Taksim Taksim” isimli Osmanlı saray müziği ve dansları projesi de dahil olmak üzere son derece farklı projelerde yer aldı. Yine başka bir ilk olarak, Açık Radyo’daki 47tel2el isimli programı ile arp tarihi ve geleneklerini Türkiye’ye tanıttı.

Arpın büyülü sesini kendi parmakları arasında duyma zevkini, mümkün olduğunca farklı insanın tatmasını isteyen Zeynep Öykü, İstanbul’daki stüdyosunda her yaş ve seviyeden öğrenciye arp eğitimi vermektedir.

Barok müziğe büyük ilgi duyan Zeynep Öykü, “Barok Arp” isimli projesi ile ülkemizin dört bir yanında ve yurt dışında konserler vermekte, bu tutkusunu devam ettirmek adına dünyada çok az kişinin çaldığı “Arpa Doppia” olarak bilinen barok dönemin arpını da çalmakta. Bu arpı çalan ülkemizdeki tek kişidir.

1685 yılında doğmuş olan Bach, Handel ve Scarlatti’nin eserleri ağırlıklı bir program sunan ilk solo albümü “1685”, hem basımı hem kayıt tekniği açısından dünyadaki diğer arp albümlerinden oldukça farklıdır. Bu albümü web sitemiz üzerinden sipariş edebilirsiniz.

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com

Booking Rezervasyon 1
Booking Rezervasyon 1

Index Sitemap URL List

Turhapo Logo 2
Türkiye Haber Portalı Logo 2
Türkiye News Portal Logo