Türkiye Haber Portalı Logo 2
2023'ün En Çok Arananları Google'ın Yılın Aramaları Raporu Açıklandı

2023’ün En Çok Arananları: Google’ın Yılın Aramaları Raporu Açıklandı

Yılın sonlarına yaklaşırken, California merkezli teknoloji devi Google, 2023’ün en çok arananlarına dair “Yılın Aramaları” raporunu yayınladı. Bu yılın öne çıkan arama trendleri, dünya genelinde popüler kültür anlarından (merhaba, Barbenheimer) sevilen figürlerin kaybına ve küresel çapta etkisi olan trajik olaylara kadar geniş bir yelpazede yer aldı.

2023'ün En Çok Arananları Google'da Yılın Top Aramaları Açıklandı (2)

İsrail-Hamas Savaşı ve Damar Hamlin Yılı Belirliyor

Google’ın küresel verilerine göre, 2023’te en çok aranan haber başlığı İsrail-Hamas savaşı oldu. Bu, Haziran ayında patlayan Titanic’e gitmekte olan denizaltının infilak etmesi ve Şubat ayındaki Türkiye ve Suriye’deki depremlerle ilgili soruları takip etti. Bu yılın en çok aranan kişisi ise NFL’in Buffalo Bills takımından Damar Hamlin oldu. Hamlin, Ocak ayındaki bir maç sırasında sahada geçirdiği kalp krizi sonrasında büyük bir geri dönüş yaşadı.

2023'ün En Çok Arananları Google'da Yılın Top Aramaları Açıklandı (3)

Eğlence Dünyasında Barbie ve Yoasobi Öne Çıkıyor

Eğlence dünyasında “Barbie,” Google aramalarında en çok trend olan film konularından biri oldu. Yoasobi’nin “アイドル (Idol)” şarkısı, Google’ın müzik aramalarında zirveye yerleşti. TV dünyasında ise “The Last of Us,” “Wednesday” ve “Ginny and Georgia,” 2023’ün en çok trend olan dizileri olarak öne çıktı.

2023'ün En Çok Arananları Google'da Yılın Top Aramaları Açıklandı (4)

Google’ın 2023 Global Arama Trendleri İlgi Çekiyor

Google’ın 2023 global arama trendleri, sadece birkaç örnekle sınırlı değil. Bibimbap en çok trend olan yemek tarifi olurken, Lionel Messi’nin Inter Miami CF takımı en çok trend olan spor takımı oldu. ABD’de, tüketiciler 2023’te neden yumurta, Taylor Swift konser biletleri ve sriracha şişelerinin neden pahalı olduğunu sıkça sorguladı. “Rizz” (Oxford’ın yılın kelimesi olarak seçtiği), Google aramalarında öne çıkan trend slang terimlerinden biriydi.

2023'ün En Çok Arananları Google'da Yılın Top Aramaları Açıklandı (5)

Google’ın 25. Yılında Özel Veriler de Açıklandı

Google, 25. yaşını kutlamak için özel kategorilerde “tüm zamanların” en çok aranan verilerini de paylaştı. 2004’ten bu yana en çok Google’da aranan Grammy kazananı Beyoncé olurken, Cristiano Ronaldo en çok aranan sporcu ve “Harry Potter” en çok aranan film veya TV kadrosu oldu.

Google’ın bu yılki arama sonuçları, 1 Ocak’tan 27 Kasım tarihine kadar olan süreci kapsıyor. Şirketin “Yılın Aramaları” raporu, diğer platformlar gibi yılın özeti niteliğindeki listelerle birlikte 2023’ün online aktivitesini özetleyen bir diğer önemli kaynak olarak öne çıkıyor.

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com

Booking Rezervasyon 1
Booking Rezervasyon 1

Index Sitemap URL List

Turhapo Logo 2
Türkiye Haber Portalı Logo 2
Türkiye News Portal Logo