Türkiye Haber Portalı Logo 2
Marev Ataşehir'de Nobel Ödüllü Aziz Sancar'la Bilim Ve Gelecek Konuşuldu

MAREV Ataşehir’de Nobel Ödüllü Aziz Sancar’la Bilim ve Gelecek Konuşuldu

Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı (MAREV) tarafından düzenlenen etkinlikte, Nobel Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar, genç bursiyerlerle bir araya geldi. Etkinlikte, bilim, eğitim, kadın-erkek fırsat eşitliği ve Türkiye’nin küresel alandaki rolüne dair önemli konular ele alındı.

MAREV Bursiyerleri Prof. Dr. Aziz Sancar ile Buluştu

MAREV Ataşehir tesislerinde gerçekleşen etkinlikte, Mardinli gençler, doğup büyüdükleri topraklardan çıkıp dünyaca ünlü bir bilim insanı olan Prof. Dr. Aziz Sancar ile bir araya geldi. “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Atatürk’ün İzinde” temasıyla düzenlenen etkinlik, Amerika’dan çevrimiçi katılan Prof. Sancar’ın değerli yorumları ve paylaşımlarıyla büyük ilgi gördü.

Prof. Dr. Aziz Sancar, Mardinliler Eğitim Ve Dayanışma Vakfı Etkinliğinde Gençlerle Buluştu (1)

Eğitim ve Dayanışma Amaçlı Kurulan MAREV’in 33 Yıllık Hikayesi

1990 yılında kurulan Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı, eğitime destek, hemşehriler arası dayanışma ve Mardin’e sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda katkı sağlama amacı gütmektedir. Bugüne kadar Türkiye’nin dört bir yanında 600’e yakın Mardinli gence üniversite eğitimlerine destek veren vakıf, bu kez Nobel ödüllü Türk doktor ve akademisyen Prof. Dr. Aziz Sancar’ı gençlerle buluşturarak özel bir etkinlik düzenledi.

Prof. Dr. Aziz Sancar’ın Konuşması

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan MAREV Genel Başkanı Av. M. Haluk Eldem, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, gençlerimizi bilimle buluşturmak, onlara ilham kaynağı olmak amacıyla bu etkinliği düzenledik” dedi. Ardından sahneye çıkan Prof. Dr. Aziz Sancar, din ve bilim, kadın-erkek fırsat eşitliği, bilim ve teknoloji gibi konulardaki görüşlerini paylaştı.

Sancar, “Din ve bilimi kesinlikle ayrı tutmamız lazım. Aksi takdirde din saygınlığını kaybeder, bilim körleşir” ifadeleriyle din ve bilim arasındaki dengeyi vurgularken, Türkiye’nin küresel alanda güçlü bir konuma gelmesi için bilim ve teknoloji üretmesinin önemine dikkat çekti.

Prof. Dr. Aziz Sancar, Mardinliler Eğitim Ve Dayanışma Vakfı Etkinliğinde Gençlerle Buluştu (2)

Bilim ve Teknoloji Üretmek Şart

Prof. Dr. Aziz Sancar, Türkiye’nin dünya liderleri arasında yer alabilmesi için bilim ve teknoloji üretmesinin şart olduğunu belirtti. “Batı’dan bilim ve teknoloji ithal etmekle gerçek manada bağımsızlık ve kalkınma gerçekleşemez. Üretim şarttır” diyen Sancar, gençlere bilim ve teknolojiye yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği ve Mardin’in Önemi

Prof. Dr. Aziz Sancar, konuşmasında kadın-erkek fırsat eşitliği konusuna da değindi. Mardin’in farklı dinlere ev sahipliği yapmasına rağmen, dinin bilimi kapsamadığını vurgulayan Sancar, “Türkiye’de öncüydük ve bu öncülüğümüzü devam ettirmeliyiz” dedi. Sancar, kadınların özgürlüğü ve bağımsızlığının önemine vurgu yaparak, Türkiye’nin bu alandaki ilerlemesini öne çıkardı.

Prof. Dr. Aziz Sancar, Mardinliler Eğitim Ve Dayanışma Vakfı Etkinliğinde Gençlerle Buluştu (3)

Gençlere Altın Değerinde Öğütler

Mardinli gençlerin sorularını içtenlikle yanıtlayan Prof. Dr. Aziz Sancar, eğitim hayatındaki motivasyon kaynağını, karşılaştığı zorlukları nasıl aştığını ve Türk öğrencilere Amerika’da sağladığı destekleri paylaştı. Gençlere, yaşadıkları zorluklara karşı pes etmemeleri, gayelerinden asla vazgeçmemeleri ve bilimde üretken olmaları konusunda öğütler verdi.

Mardinli Gençlerin Hayalleri ve Prof. Dr. Aziz Sancar’ın Dileği

Etkinliğin sonunda, Mardinli gençlerin kariyer hedefleri ve gelecek planları hakkında sorularını alan Prof. Dr. Aziz Sancar, en büyük dileğinin hayattayken bir Mardinli öğrencinin Nobel Ödülü alması ve bu ödül töreninde kendisinin de gururla izlemesi olduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Aziz Sancar, Mardinliler Eğitim Ve Dayanışma Vakfı Etkinliğinde Gençlerle Buluştu (4)

MAREV ve Türk Gençliği Arasındaki Bağın Güçlenmesi

MAREV’in, Türkiye’nin dört bir yanındaki gençlere eğitim desteği sağlamak ve onları başarılı isimlerle buluşturmak amacıyla düzenlediği bu etkinlik, Türk gençliğinin geleceğe dair vizyonunu güçlendirmeye yönelik önem

li bir adım oldu. Prof. Dr. Aziz Sancar’ın deneyimleri, gençlere ilham kaynağı olurken, MAREV’in 33 yıllık hikayesi ise eğitime ve dayanışmaya verilen önemi bir kez daha vurguladı.

Tüm Reklam, Tanıtım ve İşbirlikleri için bulten@turhapo.com

Booking Rezervasyon 1
Booking Rezervasyon 1

Index Sitemap URL List

Turhapo Logo 2
Türkiye Haber Portalı Logo 2
Türkiye News Portal Logo